karczma rybna

O Karczmie

                  


Nasza Karczma Rybna w Rudzie Żmigrodzkiej:
 • od 2016 należy do grona firm z prestiżowym znakiem Dolina Baryczy Poleca 
 • od 2019 jest Miejscem Przyjaznym Rowerzystom (Dolnośl. Kraina Rowerowa)
 • od 2020 należy do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolny Śląsk
 • od 2021 należy do grona firm ze znakiem Firma Rodzinna
 • ponadto od 2019 jest miejscem realizacji programu Edukacja dla Doliny Baryczy oraz Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych 


"Rzut beretem" 

Zaledwie 50 km od Wrocławia i od Leszna znajduje się malowniczo usytuowane Gospodarstwo Rybackie "Ruda Żmigrodzka", ze stawami rybnymi o powierzchni ponad 170 ha. Z Wrocławia można się tu dostać drogą ekspresową S5 w niewiele ponad pół godziny, a z Leszna w 20 minut. W tym urokliwym i oddalonym od głównych dróg zakątku Doliny Baryczy stoi Karczma Rybna, tuż przy łowisku dla wędkarzy i ogrodzonym terenie z hodowlą danieli. 

Regionalne klimaty 

Do okazałego budynku karczmy prowadzi z bezpłatnego parkingu zadaszony strzechą mostek. Sama karczma nawiązuje wyglądem do starodawnych chat z regionu Doliny Baryczy: imitacja muru pruskiego wraz z drewnianymi elementami, trzcina na dachu, kamień polny okalający podstawę karczmy. Tradycja rybactwa śródlądowego, z którego słynie Dolina Baryczy, przebija się tu na każdym kroku. Rozlgegłe powierzchnie stawów wraz doprowadzalnikami, mnichami, przpustami oraz kilometry grobli wokól zbiorników wodnych tworzą wyjątkowy klimat tego miejsca. To wszysto można podziwiać z letniego tarasu przed karczmą lub spacerując w weekendy ścieżką przyrodniczą, udostępnioną w godzinach pracy Karczmy dla zwiedzających od 2019 roku.

Miło i przytulnie

W klimatycznym, regionalnym wnętrzu karczmy uwagę przykuwa na wejściu ogromnych rozmiarów kominek w kształcie ryby, a także bar stylizowany na łódź rybacką. W środku miło i przytulnie: kolorowe firaneczki, ciepło oświetlone dębowe. Karczma ma dwa poziomy. Na dole bar i sala jadalna na ok. 30 osób, na piętrze druga większa sala na ok. 50 osób oraz taras, z którego można podglądać ptactwo (np. bielik, czaple, gęsi), dziką zwierzynę czy hodowlę danieli.

 

Nie zapomnieliśmy o najmłodszych

Z myślą o dzieciach przygotowaliśmy specjalny zestaw rybny, składający się z rybnych filecików, frytek i świeżej surówki :) Ponadto na dzieci czeka mnóstwo atrakcji: dokarmianie danieli, kącik zabaw dla dzieci w karczmie i plac zabaw tuż przy obiekcie czy spacer ścieżką edukacyjną. Dla wygody rodziców dysponujemy krzesłkami do karmienia dzieci oraz przewijakiem zainstalowanym w toalecie męskiej :)

 

Nasza kuchnia
Nie przyjechali Państwo jednak podziwiać (tylko) okolicę, ale skosztować pysznej, aromatycznie przyrządzonej rybki. W naszej ofercie znajdują się głównie potrawy z ryb zarówno z naszej hodowli, ale poszerzyliśmy to również o ryby pochodzące z zaprzyjaźnionego z nami, sprawdzonego gospodarstwa rybackiego oraz ryby morskie. Mamy tu więc do wyboru różne gatunki ryb z patelni, wędzone (dostępne sezonowo w miesiącach maj - grudzień) oraz inne specjały rybne. A wszystko zdrowe, zmaczne i doskonale przyprawione. Do tego świeże, własnoręcznie przygotowywane surówki i własnego wypieku ciasto. W naszym menu znajdą Państwo również sycącą zupę rybną naszego autorstwa. 

Co nas wyróżnia

Nasza Karczma Rybna posiada znak "Dolina Baryczy Poleca" odnoszący się do wszystkich potraw z ryb słodkowodnych z naszego menu, który jest gwarancja najwyżej jakości usługi, wykorzystania produktów lokalnych, bazowania na tradycyjnej kuchnii, dbałości o aspekt regionalny i ekologiczny.  Nasze potrawy z ryb bazują w zdecydowanej mierze na produktach pochodzących z Doliny Baryczy, opatrywanych często certyfikatem "Dolina Baryczy Poleca". Większość ryb słodkowodnych figurujących w naszym menu pochodzą z naszego Gospodarstwa Rybackiego "Ruda Żmigrodzka", gdzie prowadzona jest hodowla ryb od ponad 25 lat. 

Długoletnie doświadczenie właściciela Gospodarstwa Rybackiego w hodowli ryb słodkowodnych, z zastosowaniem wysokiej jakości zbóż (bez dodatku chemii) oraz ekologicznych metod rozwoju i odłowu ryb, są gwarancją najwyższej jakości mięsa na Państwa talerzach. Współpracujemy również z innymi lokalnym hodowcami i rolnikami, pozyskując od nich wiejskie jaja, miody, mąki, warzywa i owoce (lokalni rolnicy), kiszoną kapustę (Sznajder), swojski chleb (Piekarnia "Kortylewscy" w Zielonej Wsi). W naszej Karczmie Rybnej można również zakupić sezonowo KARPIA MILICKIEGO WĘDZONEGO - wyróżnionego Perłą 2007 w Ogólnopolskim Konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo" oraz w 2020 znakiem Dziedzictwa Kulinarnego Dolny Śląsk w ramach Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego.

Jest on wędzony u nas na miejscu naturalnym metodami. Stanowi on również podstawową bazę do przygotowania pasty z karpia wędzonego, serwowanej w naszej karczmie.

Z ekologią za pan brat !

W naszej Karczmie Rybnej staramy sie dbać o środowisko na wielu płaszczyznach, poprzez:

 • wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (panele fotowoltaiczne do pozyskania pradu, pompa ciepła do ogrzewania budynku)
 • kominek użytkowany sporadycznie, przy czym drewno używane do palenia w kominku jest dobrze wysuszone i odpowiedniej jakości 
 • w karczmie zamontowane są perlatory do wody zmniejszające jej zużycie oraz filtr uzdatniający wodę poprawiający jej jakość;
 • woda w karczmie została przebadana i jest pod stałym nadzorem Sanepidu
 • segregujemy śmieci, zbierany plastikowe nakrętki, używamy naczyń i sztućców wielokrotnego użytku, a jeśli już serwujemy dania na wynos staramy się, aby materiały te były choć częściowo biodegradowalne
 • zrezygnowaliśmy z napojów w plastikowych opakowaniach (wyj. woda - chodzi o wygodę rowerzystów)
 • kupujemy od lokalnych dostawców oraz odsprzedajemy towary lokalnych producentów
 • w menu karczmy informujemy o lokalnej współpracy i zachęcamy do świadomych zakupów 

 

Nasza dewiza to: Świeżość, niezapomniany smak i duuuże porcje :)

Godziny otwarcia

Karczma Rybna CZYNNA

soboty - niedziele

 

12:00 - 20:00

 

oraz w Majówkę

1-5 maja 2024

(środa - niedziela)
 
 
 

Aktualności